Testy Płatkowe Gdynia

TESTY PŁATKOWE

Testy Płatkowe True Test 36

W naszej placówce wykorzystujemy pierwszy, gotowy do użycia naskórkowy test płatkowy, jedyny test płatkowy dopuszczony do obrotu w Polsce przez Ministerstwo Zdrowia.

TRUE TEST jest łatwy w użyciu i zawiera aż 35 alergenów.

Test polega na nałożeniu na skórę (za pomocą specjalnych przylepców) niewielkich ilości substancji testowych. Dawka substancji jest ściśle określona, podobnie jak czas kontaktu ze skórą oraz czas kolejnych odczytów. Jeżeli badana osoba jest uczulona na konkretną substancję, to w miejscu jej podania pojawia się w określonym czasie reakcja skórna (zaczerwienienie, naciek, swędzenie). Na podstawie wyglądu tego odczynu, doświadczony lekarz może wnioskować o obecności uczulenia, jego nasileniu, a także o znaczeniu konkretnej substancji dla choroby pacjenta.

Testy płatkowe stanowią kluczową metodę w diagnostyce reakcji alergicznych skóry na różnorodne alergeny. Pozytywny wynik testu potwierdza obecność uczulenia na dane alergeny, którymi są przede wszystkim substancje chemiczne. Ich zastosowanie ma na celu wykrycie różnych form wyprysku, w tym również atopowego zapalenia skóry.

Testy płatkowe są wskazane w przypadku reakcji alergicznych skóry, które obejmują:

  1. Zaczerwienienie i podrażnienie naskórka
  2. Intensywny i trudny do opanowania świąd skóry
  3. Nadmierne rogowacenie naskórka
  4. Rumień o nieznanej przyczynie
  5. Nasilenie zmian skórnych po kontakcie z substancją chemiczną

Naskórkowe testy płatkowe stanowią nieodzowny element procesu diagnostycznego w przypadku wielu chorób o charakterze alergicznym i dermatologicznym, takich jak:

  1. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
  2. Wyprysk o różnorodnej etiologii, w tym atopowy, wyprysk rąk, potnicowy czy związany z wykonywaną pracą
  3. Łojotokowe zapalenie skóry
  4. Zmiany zapalne wokół owrzodzeń na kończynach dolnych
  5. Fotodermatozy
  1. Przed testem, na 3-4 tygodnie, przestań stosować maści sterydowe oraz leki z grupy kortykosteroidów. Te substancje mogą wpłynąć na wyniki testu. Jeśli masz wątpliwości co do przyjmowanych leków, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
  2. Na 7-10 dni przed badaniem unikaj leków przeciwalergicznych, zwłaszcza przeciwhistaminowych. W razie jakichkolwiek niejasności, skonsultuj się z lekarzem.
  3. Na 2-3 dni przed wykonaniem testu, przerwij przyjmowanie preparatów zawierających wapno, witaminę C lub rutynę. Te substancje mogą wpłynąć na wyniki testu, dostarczając fałszywe informacje.
  4. W ciągu 1-2 dni przed badaniem osoby z nadmiernym owłosieniem pleców powinny zgolić część włosów. Testy zostaną umieszczone na skórze pleców, dlatego ważne jest, aby była ona gładka i czysta, zapewniając dobrą przyczepność testów.
  5. W dniu badania nie stosuj żadnych produktów pielęgnacyjnych, takich jak balsamy czy kremy. Te substancje mogą utrudnić prawidłowe przyklejenie testów.
  6. Po nałożeniu testów, unikaj mycia pleców. Kontakt z wodą może spowodować odklejenie się testów od skóry, uniemożliwiając ich ponowne założenie.
  7. W trakcie testów wybieraj lekką odzież, która nie będzie ograniczać Twoich ruchów, najlepiej w ciemnych kolorach. Unikaj noszenia biustonoszy i gorsetów. Luźne ubranie jest preferowane, aby uniknąć uszkodzenia testów oraz zabarwienia odzieży przez substancje testowe.
  8. W trakcie trwania testów, staraj się ograniczyć aktywność fizyczną. Nadmierne pocenie się może spowodować odklejenie testów od skóry, co wpłynie na dokładność wyników.
  9. Zapamiętaj, że przestrzeganie tych zaleceń pomoże uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki badania.

Należy powstrzymać się od przeprowadzania testów na skórze pleców w przypadku:

  1. Nieodstawienia w odpowiednim czasie antybiotyków i leków przeciwalergicznych (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym), ponieważ niesie to za sobą ryzyko niskiej wiarygodności testu
  2. Występowania na plecach zmian o charakterze zapalnym, w tym otwartych ran lub rozległych blizn
  3. Obecności aktywnych schorzeń skórnych, takich jak pokrzywka, rumień lub trądzik ropowiczy, zlokalizowanych na obszarze pleców
  4. Obecność aktywnych infekcji bakteryjnych lub wirusowych, w tym przeziębienia, stanów podgorączkowych lub długo utrzymującego się kaszlu
  5. Skłonności do ciężkich, uogólnionych reakcji alergicznych, znanych jako wstrząs anafilaktyczny
  6. U kobiet ciężarnych

W przypadku wyżej wymienionych okoliczności przed przeprowadzeniem testów na skórze pleców, ważne jest, aby dokładnie ocenić stan zdrowia oraz przeprowadzić konsultację medyczną,

Lista testowanych substancji

  1. Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
  2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, pudry, kremy do golenia; dom – pasty do butów i do mebli.
  3. Siarczan neomycyny – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
  4. Dichromian potasu – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
  5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
  6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki – dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje itp.
  7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
  8. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
  9. Pusty płatek
  10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewające (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Restosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny; kosmetyki: dezodoranty, płyny do goleniu, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
  11. Dichlorowodorek etylenodiaminy– emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
  12. Chlorek kobaltu – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składniki farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.
  13. Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.
  14. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
  15. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
  16. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
  17. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
  18. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
  19. Metylodibromoglutaronitryl – produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej takie jak kremy do twarzy, balsamy do twarzy i rąk, filtry przeciwsłoneczne, lotiony dla dzieci, żele pod prysznic, żel ultradźwiękowy, papier toaletowy, szampony i olejki do masażu. Produkty przemysłowe takie jak oleje do cięcia, oleje do wiercenia, kleje i chłodziwa.
  20. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
  21. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
  22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
  23. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.
  24. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy.
  25. Diazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie; szampony dla zwierząt.
  26. Mieszanina chinolin – kleje w materiałach opatrunkowych (plastrach), preparaty na receptę i bez recepty takie jak miejscowe antybiotyki i przeciwgrzybicze kremy, płyny, maści, karma dla zwierząt, krem bakteriostatyczny i fungistatyczny.
  27. 21-piwalan tiksokortolu – środki przeciwzapalne / na receptę i bez recepty, zawiesiny do nosa, na nieżyt nosa, pastylki na zapalenie gardła, zawiesina doodbytnicza na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
  28. Tiosiarczan sodowy złota – złoto w biżuterii, zawodowa ekspozycja na złoto, materiały stomatologiczne, preparaty wykorzystywane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, pozłacane stenty wewnątrzwieńcowe.
  29. Imidazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie, preparaty nawilżające.
  30. Budezonid – środki przeciwzapalne, kremy, balsamy, maści i pudry, krople do uszu, nosa i oczu, leki wziewne, tablet-ki i zastrzyki, zawiesina doodbytnicza (leczenie zapalenia okrężnicy).
  31. 17-maślan hydrokortyzonu – leki o działaniu miejscowym dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.
  32. Merkaptobenzotiazol – stosowany do produkcji przedmiotów z kauczuku naturalnego, kauczuku butylowego, nitrylu lub neoprenu: produkty przemysłowe i ochronne takie jak buty, buty, kleje, zatyczki, gogle, maty, słuchawki, maski, respiratory, fartuchy, rękawice, węże, rurki, izolacje i folie, produkty biurowe takie jak gumki, gumki do ścierania, maty i rękawiczki użytkowe, sprzęt medyczny taki jak rękawiczki medyczne i użytkowe, maski, prześcieradła, znieczulenie, sprzęt, fartuchy i materiały jednorazowe, sprzęt sportowy i artykuły gospodarstwa domowego takie jak rękawiczki, stroje kąpielowe, zabawki, pianki, buty, maski, rakiety i uchwyty do kijów.
  33. Bacytracyna – stosowana jako antybiotyk do leczenia pooperacyjnego i pielęgnacji ran. Jest to często miejscowy środek pierwszego rzutu w przypadku wielu urazów skóry i dermatoz, a także chorób oczu i uszu.
  34. Partenolid – występuje naturalnie w tysiącach roślin, w tym w stokrotkach i magnolii.
  35. Błękit zawiesinowy 106 – używany jako barwnik do tekstyliów. Występuje w tkaninach w kolorze ciemnoniebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym i niektórych zielonych: octan i poliester w tekstyliach i wyściółki, pościel, odzież, nylonowe pończochy, stroje kąpielowe, rajstopy (Spandex i Lycra), welur, pieluchy dziecięce.
  36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol – używany jako środek konserwujący zapobiegający zmianom chemicznym lub działaniu drobnoustrojów: produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała, leki do stosowania miejscowego.