Pytania i odpowiedzi

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Skleroterapia
Zabieg polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonej żyły preparatu, który powoduje jej zamknięcie. Dodatkowym elementem w leczeniu żylaków jest kompresja. Pacjent dostaje pończochę/podkolanówkę uciskową (w zależności od lokalizacji zmian), którą nosi przez czas określony przez lekarza
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. W dniu zabiegu należy zjeść lekki posiłek i przyjąć leki, które pacjent zwykle zażywa
Preparat podawany jest bardzo cienką igła, tak więc bolesność można przyrównać do czynności pobierania krwi z tą różnicą, że są to wielokrotne wkłucia igły. Ból odczuwalny jest różny w zależności od okolicy wstrzyknięć.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że można uzyskać pełnego wyleczenia choroby żylakowej bez nawrotów – jest to choroba na całe życie. Skleroterapia jest alternatywną metodą leczenia żylaków. Zabiegi potrzeba będzie ponawiać w przyszłości. Z jaką częstotliwością? Tego nie można dokładnie określić, każdy ma indywidualne predyspozycje. Z naszej praktyki wynika, że większość pacjentów zgłasza się co kilka lat, ale są pacjenci, zwłaszcza starsi, którzy wymagają zabiegów co rok.
Dążymy do zamknięcia uszkodzonych żył. Funkcje zamkniętych żył przejmują inne żyły. Czasami są na tyle oporne, że potrzebne jest ponowne ostrzykiwanie w krótkim czasie. Szczególnym przypadkiem są poszerzone naczynka tzw. pajączki i tutaj efekty mogą być różne od bardzo spektakularnych do w pewnym stopniu poprawiających wygląd. Należy dodać, że ilość zabiegów też nie jest przewidywalna dla uzyskania zadowalającego efektu.
Preparat stosowany do zabiegu to dopuszczony do obrotu na terenie Polski, Aethoxysklerol  – chemiczna nazwa to polidokanol, różnej procentowości.
Po zabiegu należy chodzić. Zabieg ten nie wyklucza pacjenta z normalnego funkcjonowania w życiu. W pierwszym okresie po zabiegu należy jednak ograniczyć zbyt obciążające organizm aktywności jak np. narty, pływanie, siłownia, bieganie.
Laseroterapia
Zabiegi laserowe zawdzięczają swoją popularność dzięki swojej skuteczności i dużemu marginesowi bezpieczeństwa. Rzadko występują powikłania miejscowe/systemowe, jeżeli pacjent zostanie odpowiednio zakwalifikowany do zabiegu. Typowymi powikłaniami na wypadek niepożądanej reakcji są przebarwienia, zakażenie bakteryjne lub miejscowa blizna, występują one jednak u niewielkiego odsetka pacjentów.
Jeśli dane wskazanie do zabiegu zakłada powstanie plamicy (purpurowe wykwity na skórze), ten efekt zazwyczaj ustępuje do 7 dni.
Każdy z posiadanych z nas laserów posiada system chłodzący (chłodne powietrze/specjalny czynnik chłodzący). Do wyboru mamy również miejscowe znieczulenie, które możemy zaaplikować 30-45 minut przed leczeniem. Bolesność zależy również od zastosowanych parametrów, jednak należy pamiętać, że i tak jest to zabieg łagodniejszy niż w przypadku konwencjonalnych metod (np. Leczenie brodawek wirusowych laserem w porównaniu do leczenia azotem).
Należy bezwzględnie unikać światła słonecznego (i stosować kremy z bardzo wysokim filtrem UV), gdyż przeszkadza to w prawidłowym gojeniu się skóry poddanej zabiegowi – mogą nawet wystąpić nieestetyczne przebarwienia. Makijaż należy stosować jak najlżejszy, a do tego kiedy tylko możliwe używać kremów/balsamów zaleconych przez lekarza przy zabiegu (najczęściej to antybakteryjne kremy regenerujące).
Znaczna część pacjentów zauważa wyniki od razu po wykonaniu zabiegu. Efekt końcowy widoczny jest mniej więcej po miesiącu.
W przypadku zaawansowanych zmian zalecane są dodatkowe sesje. Odstęp pomiędzy zabiegami, jak w przypadku PWS (Port Wine Stain) u dzieci, może wynosić dwa tygodnie, jednakże w niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się do dziesięciu, nawet dwunastu tygodni. W największej liczbie zastosowań jest to jednak od czterech do sześciu tygodni.
Zabiegi laserowe, szczególnie laserem barwnikowym nie powinny być wykonywane na opalonej skórze. Należy zaprzestać stosowania miejscowych leków i kosmetyków na 72h przed zabiegiem. Skóra powinna być such i czysta. Nie jest zalecane aby przemywać skórę preparatami z alkoholem, zalecane jest użycie łagodnego środka myjącego.
W trakcie zbierania wywiadu należy poinformować lekarza o przebytych/obecnych chorobach. Zabiegów laserowych nie wykonuje się w ciąży, przy chorobach aktywowanych światłem, aktywnej opryszczce, wszczepionym stymulatorze/defibrylatorze lub od razu po wykonaniu zabiegu z wypełniaczami, u pacjentów ze skłonnością do keloidów oraz na skórze z tatuażami.

Inne zabiegi

PELLEVÉ
Zabieg polega na termicznej zmianie struktur kolagenowych w skórze za pomocą specjalnej głowicy, która działa w oparciu o fale radiowe. Dzięki temu następuje stymulacja wytwarzania nowych włókien i tym samym spłycenie zmarszczek i bruzd.
Długość trwania zabiegu zależy od powierzchni, którą zamierzamy skorygować. Zazwyczaj jednak nie przekracza 30 minut.
Zazwyczaj efekt jest dobrze widoczny jest już po pierwszym zabiegu, lecz jest to stadium przejściowe – efekt końcowy będzie nieco bardziej subtelny. Dla uzyskania optimum zaleca się wykonanie serii zabiegów w odstępach miesięcznych. Następnie należy wykonywać jeden zabieg rocznie dla podtrzymania efektów.
Lifting Pellevé jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci doświadczają jedynie uczucia ciepła na skórze poddanej zabiegowi.
Zabieg jest bezpieczny, gdyż działanie jest ograniczone do wyznaczonego pola. Należy jednak poinformować lekarza o wszczepionym rozruszniku serca, defibrylatorze oraz przebytych/obecnych chorobach autoimmunologicznych – w takim wypadku lifting Pelleve jest przeciwwskazany.
Osocze bogatopłytkowe
Zabieg polega na przygotowaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta, którą poddaje się odwirowaniu w specjalnej wirówce. W trakcie tego procesu płytki krwi zostają skoncentrowane w jednej z warstw osocza. Następnie lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe i dodaje do niego odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynnika wzrostu.
Zależy to od indywidualnej odporności na ból przy nakłuciach igłą. Znaczenie ma tutaj też obszar, który poddawany jest ostrzykiwaniu.
Częstotliwość zabiegu zależy od samego pacjenta. W zależności od wieku i kondycji skóry może to być jeden lub dwa zabiegi na rok, a czasami potrzebna będzie seria kilku zabiegów. W celu utrzymania efektów  zabiegu, zaleca się powtarzać go co 12 miesięcy.